МАЛЕНЬКІ ХИТРОЩІ: МЕТОДИКА «ПЕРЕМІЩАТИСЯ»
http://www.yrok.net.ua
Методика «Переміщатися» передбачає цілеспрямоване пересування по класу на різних етапах уроку. Ми, вчителі, часто говоримо про концепцію «контакту» - педагог наближається до того чи іншого учня, щоб акцентувати увагу на його особисту відповідальність за навчання або вирішити проблему з поведінкою, - але при цьому чекаємо, що даний прийом буде працювати сам собою, немов за помахом чарівної палички. Вчителі знають, що в разі виникнення на уроці проблеми їм слід наблизитися до її джерела, але не завжди в повній мірі розуміють, як використовувати цю методику максимально ефективно і що робити, якщо очевидно, що одного лише контакту недостатньо. Безсумнівно, нам слід знати не тільки про те, як і коли забезпечити тісний контакт з важким учнем, але і про те, як взагалі переміщатися по класу під час уроку.
• Порушуйте кордон класу.
Кордон вашого класу - це уявна лінія, яка проходить через всю кімнату паралельно дошці приблизно в півтора метрах перед нею, зазвичай там, де стоять перші парти. Багато вчителів не люблять або не наважуються порушувати кордон, перетинати цей уявний бар'єр і переміщатися по класу між рядами.
А тим часом надзвичайно важливо намагатися робити це в перші п'ять хвилин кожного уроку. Вам треба чітко показати дітям, що ви господар цього простору і при бажанні в будь-який момент можете переміститися в будь-яку точку класу. Більше того, це необхідно зробити перш, ніж вас до цього змусить ситуація, скажімо потреба в корекції поведінки одного з учнів. Так ви продемонструєте, що йдете, куди хочете, керуючись рішеннями про підвищення ефективності навчального процесу, а не необхідністю виправити чиюсь поведінку. Поступаючи інакше, ви сильно ризикуєте, що на території за «кордоном» не ви господарювати, а ваші учні.
• Забезпечте собі повний доступ.
Вчителю треба не тільки «порушувати кордон» класної кімнати, а й забезпечити собі повний доступ до всього цього простору. Вам необхідно мати можливість в будь-який момент просто і природно виявитися поруч з будь-яким учнем або переміститися в будь-яке місце класу швидко, легко, не перериваючи процесу навчання.
Це єдиний спосіб показати дітям, «хто в домі господар». Якщо вам це не під силу, вони швидко визначать свого роду «безпольотною зону», де будуть відчувати себе надійно ізольованими від вашого впливу. Якщо вам буде потрібно пересувати стільці і перетягувати рюкзаки, щоб пробратися в якесь місце класної кімнати, вважайте, що ви тут більше не господар. Якщо, щоб опинитися в дальньому кутку класу, вам доводиться вибачатися, протискуючись між стільцями, партами і рюкзаками, значить, ви просите у дітей дозволу на це. А це означає, що господарі цього простору - вони, а не ви. Цього не може дозволити собі жоден вчитель.
• Переміщайтеся активно.
Вчителю недостатньо мати можливість просто при необхідності переміститися в будь-яке місце класу - йому треба змусити це простір постійно працювати. Якщо ви вчите активно, значить, ви, курсуючи по класу, постійно впроваджуються в процес як вербально, так і невербально.
Введіть спокійне особиста взаємодія з дітьми по ходу переміщення по класу в звичку - це забезпечить можливість для реакції в разі, якщо контакт з порушником порядку не дасть потрібного результату.
• Переміщайтеся систематично.
Знайдіть можливість циркулювати по класу систематично, тобто всюди і обов'язково неупереджено, - але непередбачувано. Це не тільки підвищує відповідальність кожного учня за навчальний процес, а й дозволяє надавати особливого тиску на тих, хто представляє для вас джерело найбільших проблем, не показуючи цим маленьким Неслухів і впертого, що їх поведінка вас турбує. Якщо ви командуєте дітям: «Мені потрібно, щоб всі дивилися на мене», - а самі тим часом прямуєте прямо до Альфонсу, найважчого дитині в класі, то чітко показуєте: ви боїтеся, що він не виконає вашого вимоги, і не здатні повністю його контролювати. У цій ситуації хлопчик, можливо, і виконає ваше прохання, але в глибині душі з задоволенням зрозуміє, що змусив вчителя понервувати. А ось якщо ви завчасно пройдетеся по кожному ряду, по черзі просячи то того, то іншого учня дивитися на вас і на секунду зупиняючись біля дітей, щоб зустрітися з ними поглядами, то, звичайно ж, не залишите без уваги і неслухняного Альфонса, але при цьому не продемонструєте йому свого хвилювання.
• Вибирайте позицію, що забезпечує вплив.
Пересуваючись по класу, вчитель повинен пам'ятати, що його мета - якомога більше часу перебувати особою до учнів. Тоді він бачить все, що відбувається навколо, з мінімальними операційними витратами. Використовуйте так звані білі плями. Як відомо, найбільший вплив на іншу людину забезпечує позиція, коли ви його бачите, він про це знає, але сам вас не бачить. Це означає, що, постійно заглядаючи в зошити учнів через їх плечі або перебуваючи в кінці кімнати під час обговорення, ви забезпечуєте ненав'язливий, але по-справжньому всеосяжний контроль над класом і можете краще зосередитися на навчальному процесі.
З книги: Дуг Лемов «Майстерність вчителя»
|