Головна » 2018 » Березень » 16 » 4 клас (для шкіл з російською мовою навчання) Урок – гра «Найрозумніший»
1:57 PM
4 клас (для шкіл з російською мовою навчання) Урок – гра «Найрозумніший»

4 клас

 (для шкіл з російською мовою навчання)

Урок – гра  «Найрозумніший»

ТЕМА:  Узагальнення знань  за темою  «Іменник» з використанням елементів

               нової української школи

МЕТА:   формувати ключові компетентності: вміння вчитися, соціальну,      загальнокультурну, інформаційну;

            формувати предметні компетентності:

-              визначати рід та відмінок іменників;

-              відмінювати іменники;

-              аналізувати прислів’я;

-              редагувати речення;

-              виразно читати та правильно інтонувати речення;

-              висловлювати власні оцінювальні судження;

-              розвивати критичне мислення, творчу уяву;

-              збагачувати словниковий запас учнів;

-              виховувати  любов до рідної мови, бажання вивчати рідну мову, позитивні риси

характеру  та  працелюбність.

ОБЛАДНАННЯ: плакат «Правила класу», плакат «Девіз уроку», папірці-самоклей-

ки (по кількості учнів), малюнок дерева, опорна схема «Іменник»,     фішки, конверти  із  завданнями, бейджик  «ПОМІЧНИЦЯ», медальки для нагородження, 3 повітряних кульки  (для 3 команд:

                                 сині, зелені, жовті), стрічка з підписом «Найрозумніший»

                                 (на   дошці).

Тип уроку: урок-гра

Хід уроку

І. ЕМОЦІЙНА ПІДГОТОВКА

  1. - Я вас вітаю! А це означає, що я бажаю впевненості вам, інтересу і творчості.

        Девіз нашого уроку-гри : Не просто слухати – а чути;

                                                    Не просто дивитися – а бачити;

                                                    Не просто відповідати – а міркувати;

                                                    Не просто запам’ятовувати – а розуміти.

  2. Правила класу

1.            Брати участь у виконанні завдань

2.            Працювати тихо, не заважати іншим

3.            Говорити впевнено, чітко

4.            Один каже – решта слухає

  3. Дерево очікування

    ( на папірцях діти записують власні очікування, читають їх і прикріпляють

      на дерево)

 ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАННЯ УРОКУ

  Завдання уроку

-              Наш урок незвичний, проведемо його у вигляді гри «Самий розумний». Умови прості. За правильно виконане завдання команда отримує фішку. Хто найбільше матиме фішок – той і буде  «самим розумним»

ІІІ.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

За опорною схемою повторимо все про Іменник.

-              Сьогодні на уроці ви матимете змогу показати свої знання, уміння, навички і ерудицію з теми «Іменник». Іменник – велетенська могутня незрівнянна за  словами частина мови. Зараз ми з вами під час уроку вшануємо цю частину мови. Вас вже чекають цікаві гри та рухливі розваги.

1.            Гра «Руки вгору»    (визначення роду іменників)

       __ Я називаю іменники. Дівчатка піднімають руки, якщо слово жіночого роду, хлопчики – якщо чоловічого роду, а якщо середнього – не піднімає ніхто.

  Слова:  письменник, вогнище, фабрика, свято, хмаринка, море, радість, ім’я, учениця, прізвище, посуд, кінь. Молоко

2.            Гра «Зв’язківець».       (повторення про іменники – загальні  та власні назви)

        __ Поєднайте загальні назви з власними за допомогою стрілок. (діти отримують    

            конверти  із картками)           

                         Леся Українка                             країна    

                         Дніпро                                         кінь

                         Україна                                       поетеса

                         Орлик                                          прізвище

                         Сидорчук                                    річка

 

 

                         Тарас Шевченко                        країна  

                          Ворскла                                     котик                     

                          Білорусія                                   поет

                          Степаненко                               річка

                          Барсик                                       прізвище

 

 

                         Iван Франко                               країна

                         Берестова                                 собака

                         Польща                                    письменник

                         Долиненко                               річка

                         Мухтар                                     прізвище

 

3.              Гра  «Мислителі».       

      Завдання:  З окремих слів побудуйте речення, ставлячи іменники у потрібному відмінку:

1.            ми, гості, радо, зустрічали,  дорогих.

        2. школа, брат, в  цьому , мій, закінчив, році.

1.            Комахи, з настанням, заховалися, холодів.

2.            Птахи,  у вирій.  почали, збиратися, перелітні.

1.            Взимку, полюбляють, будувати, фортеці, снігові, дітлахи.

2.            Не кожний,  ранок, зимовий, сонячним, буває.

4.Гра «Позитив - негатив» (з’єднати  протилежності)

Доброта                       Злість

Співчуття                    Жадібність

Жалість                       Ненависть

Радість                         Підлість

Щирість                       Зрада

доброта                                              боягуз

сміливий                                            лінь

щедрість                                            жадібність

працьовитість                                    злість

чесний                                               байдужість

турботливість                                      хвалькуватість

слухняний                                         нечемний

скромність                                         брехун

5.            Гра  «Відгадай-ка» (кожний гравець заробляє фішки для своєї команди)

Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвіста і руденька,

Не звірятко – просто диво,

Невгамовне, пустотливе,

Вгору – вниз, на гілку, з гілки,

Хто це буде , діти ? (Білка)

Хмара сива увесь світ накрила. (Туман)

Крил не має, скрізь літає

та ще й куряву здіймає? (Вітер)

 Ніжна зірка ніжно-біла

На рукав мені злетіла.

Поки ніс її сюди,

Стала краплею води. (Сніжинка)

Невидимка ходить гаєм,

Всі дерева роздягає. (Осінь)

Хто наткав полотна

Аж до лісу від вікна?

Сміється , задається:

«От така ширина!» (Зима)

Що росте догори коренем? (Бурулька)

Рідке, а не вода.

Біле, а не сніг. (Молоко)

В одному діжці два вина,

Бовтаються - не змішаються. (Яйце)

Білий камінь у воді тане. (Цукор)

Без рук, без топоренка

Побудована хатинка. (Гніздо)

Мнуть і катають,

У печі загартовують,

А потім за столом

Нарізають ножем. (Хліб)

Різнокольорові сестриці

Занудьгували без водиці,

Дядько довгий і худий

Носить воду бородою.

І сестриці разом з ним

Намалюють будинок і дим. (Фарби і пензлик)

Я - чорний, червоний, жовтий, синій,

З начинкою твердої в середині,

Я з гострим ножиком дружу

І, що хочу зображу. (Кольоровий олівець)

Ідуть, ідуть,

А все тут та тут. (Годинник)

Входиш в одні двері,

А виходиш з трьох.

Думаєш, що вийшов,

А насправді увійшов. (Сорочка)

Що за птах:

Пісень не співає,

Гнізда не в'є,

Людей і вантаж везе. (Літак)

Каже вона беззвучно,

Але зрозуміло і не нудно.

Ти розмовляй частіше з нею,

Станеш вчетверо розумніший. (Книга)

У сніжному полі по дорозі

Мчить кінь мій одноногий

І на багато-багато років

Залишає чорний слід. (Олівець)

Вислизає, як живе,

Але не випущу його я.

Білою піною піниться,

Руки мити не лінується. (Мило)

Що з землі не піднімеш? (Тінь)

Що таке перед нами:

Дві голоблі за вухами,

На очах по колесу

І доглядальниця на носі? (Очки)

Сам пустий,

Голос густий,

Дріб відбиває,

Крокувати допомагає. (Барабан)

Поруч різні подружки,

Але схожі один на одного.

Всі вони сидять один в одного,

А всього одна іграшка. (Матрьошка)

Вівсом не годують,

Батогом не женуть,

А як оре -

Сто плугів тягне. (Трактор)

Не летить, не дзижчить,

Жук по вулиці біжить.

І горять в очах жука

Два блискучих вогника. (Автомобіль)

Хвіст у дворі,

Ніс у буді.

Хто хвіст поверне,

Той будинок і увійде. (Ключ)

Круглий гумовий,

Скаче й скаче

Куплять у магазині нам

Яскраво - синій ... (М'ячик)

6.            Гра «П’ятірочка»

1  команда

-  Назвати  рослини  на  букву « Г».

( Горох,  горобина,  гарбуз,  граб, груша,  гриби,  горчиця,  гречка…_

-  До  якої  групи  іменників  належать  ці  слова?

2  команда

-  Назви  тварин  на  букву «К».

( Корова,  коза,  кінь,  кішка,  кенгуру,  кролик,  кажан,  куниця,  кабан ,кріт…)

- До  якої  групи  іменників  належать  ці  слова?

3  команда

-Назви  міст,  що  починаються  буквою «М».

(  Маріуполь,  Миргород,  Мінськ, Миргород,  Мукачеве…)

-  Чому  назви  міст  записали  з  великої  букви ?

     7. Гра «Утвори словосполучення»

Подані слова пов’яжіть між собою. Визначте відмінок іменників.

Пишуть, ручка.

Відпочивати, на галявина.

Дякувати, гості.

Говорять, слова.

Пливти, корабель.

Радіти, гості.  

Майструють, iнструмент.

Сидіти, на пiсок.

Запросити, гостi.

 

 8. Гра „Поміркуй” Перетвори  прикметник  на іменник.

Зелений – зелень                   Високий -                          м’який -

Молодий – молодість           Глибокий -                        свіжий -

Старий – старість                 Добрий -                             ароматний -

Смачний – смак                    Розумний -                         сердечний –

   9. Гра «Утвори прислiв’я» Утворіть прислів’я за допомогою двох стовпчиків словосполучень. Скажи правильні  закінчення.

     Щоб пізнати людину, треба                                                добрі діла.

 Не одяг прикрашає людину, а                                            не страшно нічого.

 Хто не чинить лихого, тому                                               з нею пуд солі з'їсти.

 

Нема того краму,                               а біля матері добре

На сонці тепло,                                  крім рідної матері

На світі все знайдеш,                        щоб купити маму.

Гарні не красиві слова,                                                           не було б краси.

Якби все на світі було однакове,                                           слід глибокий зостається.

Рана від слова заживає, проте                                                а красиві діла.

 

10. Гра «Лото» Кожна команда отримує конверт із розрізаними словами, необхідно  переставити місцями склади, щоб утворити слово.

       пи, ще, ле;        бо, сво, да;            ка, сун, ла;

       не, ля, во;         ка, ми, ніж,          жи, чу, нець;

       зяй, ха, ка;       ру, па, бок;          ром, не, ба, за.

        IV Підсумки уроку

Прийом «Так чи Ні»

1)            Іменники  відповідають на питання «Хто? Що?»

2)            Вони означають ознаку предмета?

3)            Поділяються на істоти, неістоти?

4)            Іменники – істоти відповідають на питання – «Що?»

5)            Іменники змінюються за числами ,за питаннями?

6)            Вони виступають в реченні тільки підметом?

7)            Мають тільки чоловічий рід та жіночий?

8)            Іменник «Урок» чоловічого роду?

-              Визначення переможців. Нагородження.

     -   Звертання до Дерева очікування

Список використаної літератури

1.            Валентина Бутрім. «Дидактичні матеріали. Вчимося легко і радісно». Українська мова.4 клас.2008рік. Шкільний світ.

2.            С.В.Бобровська «Усі уроки рідної мови.2-4 класи».2009. Основа.Харків

3.            І.П.Агаркова,-Чому так пишеться?:Робочий зошит-помічник з української мови для 4 класу,2011.Ранок

Додаток

Опорна схема

ІМЕННИК

НАЗВА   ПРЕДМЕТА

ХТО?   ЩО?

назви істот                        назви неістот

ВЛАСНІ НАЗВИ

                                            загальні назви

змінюється за числами

(однина - множина)

має рiд

(жіночий   чоловічий   середній)

змінюється за відмінками

Називний РодовийДавальний  Знахідний  Орудний      Місцевий        Кличний

ДЕВIЗ УРОКУ:

  Не просто слухати – а чути;

  Не просто дивитися – а бачити;        

  Не просто відповiдати – а 

                                       міркувати;

  Не просто запам’ятовувати – а

                                         розумiти.

ПРАВИЛА  КЛАСУ

1.            Брати участь у виконанні завдань

2.            Працювати тихо, не заважати

iншим

3.            Говорити, впевнено, чітко

4.            Один каже – решта слухає

 

 

Переглядів: 327 | Додав: svetlanazach2018 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar